View Full Version : Rsi?
Jack Black
20 mei 2008, 21:52
Hallo allemaal.Ik speel sinds tien amanden gitaar.Heb les en speelde tot een dag of 12 geleden elke dag.De laatste maanden 1 tot 2 uur dagelijks.Een tijdje terug, (vlak nadat mijn lerraar me kennis had laten maken met barrees) kreeg ik erge last van mn pols en vingers.Toen 2 dagen niet gespeeld en de pijn was weg.Weer meteen voluit gaan oefenen.Weer pijn, vijf dagen niet gespeeld.Toen weer begonnen.Toen..je raadt het al...weer pijn.
Naar de fysio geweest en mn probleem uitgelegd en ik blijk RSI-gerelateerde klachten te hebben.Op advies van de fysio mag ik de komende vier weken mijn gitaar niet aanraken.Heb nu 12 of 13 dagen niet gespeeld en de zeurderige pijn is nog steeds aanwezig en dat verontrust mij zeer.Zijn er hier meer mensen die deze klachten hebben gehad en hoe lang duurde het voor je weer normaal kon/mocht spelen?
Dank voor jullie antwoord.
sow, da's niet bepaald leuk voor je
heb er zelf geen last van, maar ik zou het niet leuk vinden als ik m'n gitaar niet mocht aanraken... :eek:
takemyscars
21 mei 2008, 14:49
Ik neem aan dat dit in je "akkoord hand" (By lack of a better term) is? In die hand heb ik daar eigelijk nooit last van gehad. Mijn rechter aanslag hand in tegenstelling heb ik af en toe wel eens last van als ik heel lang heb gespeelt. Ik speel vooral hele snelle metal waar je rechterhand dus echt op en neer gaat als een gek en af en toe ook wel eens van deze pijnlijke verschijnselen heb.
Voor zover ik weet is in de muziekwereld zijn blessures toch aardig aanwezig. Mijn advies is, goed luisteren naar je fysiotherapeut en je leraar vragen of hij misschien eens kan kijken naar je speelstijl ivbm verkrampingen en dergelijke.
Succes en neem aub echt optijd rust, je kunt er lang last van hebben!
Dat klinkt als een heel rottige blessure! Weet je zeker dat je houding goed is? Ik krijg, zoals je beschrijft, dezelfde klachten wanneer mijn gitaarhals te laag is en waardoor mijn hand een scherpe hoek maakt ten opzichte van mijn onderarm. De pijn kon me soms ook snachts wakkerhouden, maar langer dan een dag duurde het nooit.
Blijf goed luisteren naar je lichaams als je weer begint te spelen. Bij serieuze klachten als dit is het geen kwestie van "even doorbijten" als het begint te zeuren. Veel succes ermee :(
Jack Black
21 mei 2008, 21:15
Klopt, de pijn zit in mn frethand. Ik ga zeker het advies van mn fysio opvolgen.Zoals ik al zei ben ik pas 10 maanden bezig.Ik ben vooral geinteresseerd in blues. Doordat ik goedkoop een resonator gitaar kon kopen ben ik daarop begonnen gitaar te leren.Dus meteen brede hals,medium actie en 0.13 snaren.Dat was ook niet erg slim natuurlijk.Speelde de laatste tijd trouwens elektrisch met 0.11 snaren. Ga er, als ik weer mag beginnen,0.10 snaren opzetten. M'n grootste "elektrische" inspiratie is trouwens Dan Auerbach van The Black Keys.
ik heb trouwens wel een keer te veel Pete Townshed op één dag nagedaan :satisfie: (zo snel draaien met je 'plectrum-arm')
niet echt goed voor je, bleek wel uit de spierpijn de volgende dag :seriousf:
maar nee, verder geen gitaarblesure (op wat zere vingertoppen na)
JelmerOnGuitar
21 mei 2008, 22:16
Oei,, klinkt idd niet lekker:S
Ik ken het wel... Ik heb ook welles last van mijn Linkerpols (frethand) gehad.. Ik denk dat je je hand te krampachtig gebruikt.. Probeer ontspanning te vinden in je spel.. Dat is eerst trouwens wel lastig bij barré akkoorden, maar dat train je wel.. Ik zou het idd ook ff met je leraar goed over techniek hebben. Opzich leert iedereen zich een comfortabele houding aan, maar het kan zijn dat je je iets heel verkeerds hebt aangeleerd..
Tsjah blessures horen erbij denk ik.. Ik heb ook welles last van erge rugspierpijn... Als ik te lang met bolle rug zit te spelen... Ik sta de laatste tijd wat vaker als ik repeteer:) En idd zoals hierboven staat krijg je van metal ook last van je Triceps in je plectrumhand.. Maarjah dat is pure spierpijn.. Dus wel een teken dat je je hand wat verkrampt...
Ik zou als je last hebt wel goed je rust nemen. Het is wel belangrijk om je spieren "warm" te houden, dus gewoon bewegen en niet ineens niets meer met je hand doen, maar als je pijn hebt wel even gast terug nemen. Maar idd, heel kut om je gitaar te laten staan:S...
Succes ermee!
danielw
22 mei 2008, 07:30
Tis een heel rottig probleem, zeker als je net begint.
Ik heb last van mijn "plectrum" pols maar niet van het gitaar spelen.
De combi door jarenlang knetterhard en voluit te drummen en een verkeerde houding op mijn werk (ik ben lasser) is mijn pols aan gruzelementen.
Ik heb een jaar niet mogen/kunnen drummen en gitaar spelen ging ook niet echt.Op mijn werk moest ik met linkt gaan lassen en door drumles te nemen kwam ik erachter wat ik fout deed en ben ik weer gaan drummen maar niet meer zoals vroeger. als het iets te hard gaat dan speeld mijn pols weer op.
Met gitaar spelen heb iki niet zoveellast dus kan ik daar wel lekker mee voluit.
Het enige wat helpt is rust en ontdanks de pijn zoveel mogelijk ontspannen.
gr daniel
Ik had na jaren spelen in de pols van mijn plectrumhand een ganglion ontwikkeld, is alweer een paar jaar geleden weg gehaald. Komt ookdoor overbelasting.
Zo ongeveer als deze.
http://www.hmc.psu.edu/plasticsurgery/services/adult/hand/images/ganglion2.gif
gitaarspelen kost hoe dan ook kracht, zeker als je barré accoorden gaat spelen kun je erg snel verkrampen.
om mijn handen polsen en onderarmen sterk te houden gebruik ik een powerball. Ik heb er veel aan gehad.
http://www.powerball-kado.nl/verjaardag/verjaardags-powerball.jpg
Wellicht is dat ook een optie voor jou? Overleg het eens met je fysiotherapeut.
Ik heb jouw probleem ook gehad. Ik ben toen naar een dokter gespecialiseerd op dat gebied gegaan. (helpt ook dansers, pianisten, violisten etc)
De dokter heeft me toen voor in de nacht een spalkje gegeven, waardoor mn pols als het ware constant "in rust" was 's nachts. Ik kom hem dus niet in m'n slaap in een belastende positie draaien, het schijnt dat dat nogal vaak gebeurt in je slaap!
Ook heeft hij mij toen aangeraden HEEL ERG rustig aan te doen. De klachten kwamen op toen ik een week elke dag volop aan het gitaar spelen was, waardoor mn pols als het ware overbelast werd. Ik ben toen uiteindelijk weer gaan opbouwen, serieus met de kookwekker ernaast: eerst 5 minuten, Pijn? direct stoppen. Geen pijn? 10 minuten en zo maar door. Dit heeft toen behoorlijk geholpen!
De dokter heeft me ook verteld dat de ene meer "aanleg" voor RSI(-achtige klachten) dan de andere. Jij hebt er, net zoals ik dus, waarschijnlijk aanleg voor. Het is daarom ook erg belangrijk om voordat je gaat spelen goed op te warmen (even rekken met je pols) en tijdens het spelen zo nu en dan even je hand "uit te schudden". Dit klinkt allemaal heel theoretich, maar het werkt ECHT in de praktijk. Ik heb namelijk nu bijna nergens last meer van.
Wat OOK nog een belangrijk iets is om aan te denken: Is je techniek wel goed? Hang je je gitaar niet te laag etc? Barréakkoorden speel je veel makkelijk als de gitaar hoger hangt. Als het echt pijn blijft doen kun je ze ook proberen "op de jimi hendrix manier" met je duim op de E te pakken. Dit is voor je pols een stuk comfortabeler.
In ieder geval! Succes ermee!
Je moet gewoon echt zorgen dat je je pols niet overbelast!
Ik heb ook wel eens pijn gehad bij m'n eerste barré's enzo maar nog nooit zoiets, kut zeg.
Als je weer gaat spelen zou ik zoiezo goed laten kijken naar je houding door een ervaren gitarist, ik heb bij sommige leerlingen ook veel klachten gehad.
, succes
Je fysio speelt zeker zelf geen gitaar dat -ie je zo lang verbiedt te spelen? :D
Hoe dan ook, in het subforum Elektrische gitaren staat een sticky "Nuttige tips en links" of iets dergelijks, daar staat ook een link naar een uitgebreid topic waar ik e.e.a. wat nader heb toegelicht. Kijk die eens rustig door.
HertogJanNL
22 mei 2008, 12:46
Tja ik heb zelf al iets van 8 jaar last van gewrichtsklachten, voornamelijk in mijn handen. Tijdens stage en veel studiewerk bleek ik ook nogal vatbaar voor RSI :(
Gitaar spelen is echter een compleet andere manier om je handen te bewegen, dus gek genoeg werkt dat voor mij juist goed. Daarnaast heb ik inderdaad ook een powerball en dat zijn 25 euro's die goed besteed zijn!
Belangrijk bij RSI is dat je doseert en niet steeds dezelfde beweging maakt. Als je powerchords loopt te rammen is het misschien fijn daarna een rustiger nummer te spelen met meer gevarieerde posities. En heb je pijn, stop er dan even mee. Maar je moet flink doorgepusht hebben wil je fysio zeggen dat je een maand niks mag doen, aangezien niets doen ook niet bevordelijk is voor de spieren in je handen.
Dus trainen lijkt me voor jou het beste, maar vergeet vooral niet naar je lichaam te luisteren!
Jack Black
23 mei 2008, 01:24
Dank voor jullie reacties jongens.
Samder, qua houding had ik in ieder geval een erg gekromde rug.(speelde alleen nog maar zittend op een stoel zonder leuningen ).Om mn algehele houding te verbeteren heb ik het boek " The principles of correct practice for guitar" van Jamie Andreas aangeschaft.Ga daar dus serieus aan werken.
Denk ook dat ik erg veel kracht gebruikte terwijl er natuurlijk nog gebrek aan souplesse is in de pezen. Dat van dat houtje op de pols is misschien wel een goede tip.Zal mn fysio er eens naar vragen als ik hem over twee weken weer bzoek.Na,nu 14 dagen, niet spelen merk ik dat de zeurderige pijn en het vermoeide gevoel in mijn vingers en hand beetje bij beetje minder worden. Het was twee weken geleden zo erg dat het voelde alsof mijn pols zwaar gekneusd was.Moeilijk voor te stellen dat je dat krijgt van gitaar spelen.Ga, als ik weer kan beginnen, ook zeker met de klok erbij spelen en het de eerste tijd erg rustig aan doen. Ga ook zeker spieren opwarmen voor ik ga oefenen.
Wiellem
23 mei 2008, 20:15
Hmm met kerst afgelopen jaar in moshpit geweest linkerpols verzwikt, nu nog steeds last van. Maar nee ik ga niet een maand of twee niet spelen dan liever een beetje pijn... het word toch wel minder voor mijn gevoel.
Ik ken het probleem.. ik heb eerst in december 2006 een maand of 4 heel veel last gehad van m'n rechter arm. Daar was sprake van rsi. Toen het daar weer aardig goed mee ging kreeg ik het in m'n linker arm.. Je kunt ook je spieren trainen van de armen en schouders, dat heeft bij mij aardig geholpen.
Bij mij ging het net op tijd weg want in september 2007 ging ik naar de Popacademie, nu heb ik er nog maar soms een beetje last van..
Maar t is iig fucking irritant als je als muzikant gevoelig bent voor rsi (maar daar was je wss zelf ook al achter gekomen..)
Greetzz
Powered by vBulletin® Version 4.1.10 Copyright © 2012 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.